Już poraz kolejny Powiat Opatowski bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka, realizowanego przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie - Panstowoym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA).
Czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów) nieustająco stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Według estymacji Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost o 712%! Nie można również pominąć faktu, iż codziennie zupełnie niepotrzebnie z powodu czerniaka życie traci 4 mieszkańców Polski.
Nadto proszę mieć na uwadze, iż pomimo nieustannego doskonalenia metod terapeutycznych oferowanych polskim pacjentom, Polska zajmuje końcowe miejsca rankingu w skuteczności leczenia w skali Europy.
Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal z małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki.
Zważywszy na powyższe, SKN ONKOMA we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne. W ciągu ostatnich trzech lat (2018-2021) współdziałając ściśle z ponad 700 samorządami oraz setkami szkół zrealizowano ponad 63 tysiące godzin zajęć, z czego tylko w ostatnim aż 23 tysiące. Sumarycznie udział w zajęciach wzięło ponad milion uczniów, a w roku szkolnym 2020/2021 ponad 420 tysięcy, co stanowi niemalże 10% uczniów w całym kraju. Mimo nieustannie prowadzonych działań edukacyjnych na wielu polach nadal według przeprowadzonych badań aż połowa z nas zignoruje znamię, które będzie asymetryczne bądź o niejednolitym kolorze, a niewątpliwie są to cechy znamienia podejrzanego o bycie czerniakiem.