Już poraz kolejny Powiat Opatowski bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka, realizowanego przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie - Panstowoym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA).
Nadto proszę mieć na uwadze, iż pomimo nieustannego doskonalenia metod terapeutycznych oferowanych polskim pacjentom, Polska zajmuje końcowe miejsca rankingu w skuteczności leczenia w skali Europy. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal z małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki. Zważywszy na powyższe, SKN ONKOMA we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne.
Organizator
Organizatorem V Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym działając we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Podstawa merytoryczna do realizacji programu
Czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów) nadal pozostaje jednym z wyzwań dla zdrowia publicznego. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku odnotowano ponad 3 700 nowych rozpoznań czerniaka oraz aż 1765 zgonów. W porównaniu tylko z danymi z 2010 oznacza to przyrost o prawie 50%. Według estymacji Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost aż o 712%! Co więcej, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nie istnieje limit wieku, po przekroczeniu którego ryzyko czerniaka maleje. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal ze zbyt niskiej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki.
Podstawa prawna do realizacji programu
Realizacja programu wynika z zapisów zawartych w załączniku do uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 (M.P. z 2020 r. poz. 189) oraz w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkól (Dz. U. z 2019 r. poz. 639 ze zm.), w którym to dookreślono, iż uczniowie w ramach godziny wychowawczej powinni realizować na zajęciach z wychowawcą treści dotyczące istotnych problemów społecznych, w tym kwestie zdrowotne. Ponadto w wymaganiach szczegółowych przedmiotu biologii zawarto, iż uczeń m.in. powinien znać budowę skóry oraz wykazywać związek pomiędzy nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe a zachorowalnością na nowotwory skóry. Oznacza to tym samym, iż uczniowie realizują program w ramach istniejącej siatki godzin, a nie w ramach godzin ponadwymiarowych. Swoistą klamrę podsumowującą podjęte działania w ciągu całego roku stanowi Ogólnopolski Tydzień Profilaktyki Czerniaka, który w przyszłym roku świętować będziemy po raz dwunasty.
Grupa docelowa programu
Grupę docelową programu stanowią uczniowie szkół podstawowych (wszystkie klasy siódme i ósme) oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych (wszystkie roczniki klas). Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”). Warto również podkreślić, iż dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych acz skutecznych działań profilaktycznych.
Materiały
Wszelkie materiały niezbędne do realizacji programu znajdują się pod linkiem https://onkosys-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/michal_siwik_teams_pib-nio_pl/EiKKxdci0CNNlfuxvPiLYdgBQz3A0fE0KKAq_MQsdLWVHw. Aby uzyskać dostęp do wszystkich treści wystarczy, że klikną Państwo w powyższy link, przy czym zalecamy korzystanie z przeglądarek Google Chrome lub Mozilla Firefox. Mogą je Państwo przeglądać na komputerach i urządzeniach mobilnych, jak i pobrać na swój sprzęt, by mieć dostęp do materiałów również w wersji offline. W przypadku ewentualnych problemów technicznych związanych z działaniem linku proszę zgłaszać je do lokalnych koordynatorów z ramienia organu prowadzącego szkołę, którzy to są w bieżącym kontakcie z organizatorem programu.