obejmuje działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o:
1) prawach i obowiązkach obywatelskich;
2) działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej;
3) mediacji oraz sposobach polubownego rozwiązywania sporów;
4) możliwościach udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa;
5) dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Zadania, mogą być realizowane w formach, które w szczególności polegają na opracowaniu informatorów i poradników, prowadzeniu otwartych wykładów i warsztatów oraz rozpowszechnianiu informacji za pośrednictwem środków masowego przekazu i innych zwyczajowo przyjętych form komunikacji, w tym prowadzeniu kampanii społecznych.
Wydarzenia z zakresu edukacji prawnej są organizowane w każdym powiecie. Ich tematyka odpowiada na problemy zgłaszane w toku świadczenia poradnictwa w danym powiecie. Prowadzą je organizacje pozarządowe na co dzień obsługujące mieszkańców w punktach porad.
Edukacja prawna może obejmować różne formy, w tym otwarte wykłady, warsztaty, kampanie społeczne, a także opracowanie informatorów i poradników. Wykłady i warsztaty są organizowane w zróżnicowany sposób, w tym jako spotkania osobiste, audycje w lokalnych mediach, webinaria albo podcasty i filmiki zamieszczane w Internecie.
Wiele organizacji na miejsca edukacji wybiera przestrzenie przyjazne mieszkańcom, np. biblioteki, szkoły, szkoły, miejsca aktywności lokalnej, kluby pracy.
Spotkania edukacyjne z mieszkańcami często są dostosowane do potrzeb konkretnej grupy, np. prelekcje dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, czy wykłady dla uczestników uniwersytetu trzeciego wieku lub symulacje rozpraw sądowych dla młodzieży.
Niekiedy edukacja prawna przyjmuje postać kampanii społecznej popularyzującej wybraną tematykę, jednocześnie w kilku skoordynowanych formach.
Informacje o nadchodzących wydarzeniach edukacyjnych organizowanych w okolicy oraz o opracowanych bezpłatnych materiałach są dostępne w starostwie powiatowym, np. pod numerem telefonu wyznaczonym do zapisów na wizyty 797-994-712.