POWIATOWY ZESPÓŁ DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W OPATOWIE
Swym zakresem obejmuje terytorialnie obszar Powiatu Opatowskiego i Powiatu Staszowskiego.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Opatowie
ul. Henryka Sienkiewicza 17
27-500 Opatów
POKOJE NA PARTERZE, NUMERACJE: 3, 4, 5 i 6
POSIEDZENIA SKŁADÓW ORZEKAJĄCYCH, POKOJE NUMERACJE: 15 i 16
Siedziba wyjazdowych posiedzeń Składów Orzekających znajduje się w budynku Starostwa Powiatowego w Staszowie przy ul. Józefa Piłsudskiego 7, 28-200 Staszów
WEJŚCIE Z PARKINGU OD POŁUDNIOWEJ STRONY BUDYNKU
W ramach struktury znajdują się następujące stanowiska:
- przewodniczący zespołu: Katarzyna Serafin.
- sekretarz zespołu: Agnieszka Wywiał,
- wieloosobowe stanowisko do spraw obsługi zespołu: Dorota Wiśniewska, Agnieszka Jankowska, Edyta Kondas, Paulina Adamska, Sylwia Pryciak.
telefony:
(15) 868-42-09
868-47-27; 797-994-727
868-47-29; 797-994-729
797-994-809
e-PUAP - adres skrzynki: /itob629a04/SkrytkaESP lub należy wpisać na stronie eupap.gov.pl w pozycji nazwa adresata podmiot: "Powiat Opatowski".
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SPRAWACH ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ALBO ORZEKANIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DLA POWIATOWEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Orzeczenia wydawane są do następujących celów:
- Odpowiednie zatrudnienie
2. Szkolenia w tym specjalistycznego
3. Zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej
4. Uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej
5. Konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne
6. Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
7. Konieczności stałej, lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
8. Konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia rehabilitacji i edukacji
9. Spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym
10.Prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju
Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków:
Do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy dołączyć:
1.Zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza prowadzącego (wydanie nie wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem)
2. Dokumentację medyczna z leczenia i diagnozy (ksero potwierdzone za zgodność z oryginałem lub ksero i oryginał do wglądu) tj. Wyniki badań, karty leczenia szpitalnego, przebieg leczenia w poradni inne dokumenty pozwalające ustalić niepełnosprawność i czas jej powstania.
3. Oświadczenie o adresie stałego zamieszkania (gdy inny niż meldunek potwierdzony dokumentem )
4. Oświadczenie o miejscu pobytu (dla osób bez meldunku lub czasowo przebywających poza miejscem swojego stałego zamieszkania)
5. Poprzednie orzeczenie (jeśli było wydane)
6. postanowienie sądu o ustanowieniu opieki lub kurateli (w przypadku osób ubezwłasnowolnionych lub pozbawionych zdolności do czynności prawnych dla których został ustanowiony opiekun prawny lub kurator.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W SPRAWACH WYDANIA KART PARKINGOWYCH I LON
• Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych:
Według § 5 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1438)
do wniosku należy dołączyć:
- jedną fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiającą tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
- dowód uiszczenia opłaty 21 zł za wydanie karty parkingowej;
- kserokopię prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
ZE WZGLĘDU NA LICZNE BŁĘDY W UISZCZANIU OPŁAT ZA WYKONANIE KARTY PARKINGOWEJ NA KONTO POWIATU DRUK WPŁATY DOSTĘPNY PO WCZEŚNIEJSZYM KONTAKCIE Z PRACOWNIKIEM ZESPOŁU
Należy również pamiętać, iż składając wniosek zgodnie z § 5 ust. 4 rozporządzenia należy przedstawić do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Zwracam uwagę także, na fakt uzyskania wskazania do uprawnienia, który jest ujęty w pkt. 9 decyzji cytuję ,,spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – spełnia” .
Jeśli użyty jest zwrot / nie spełnia lub nie dotyczy oznacza to brak jego uzyskania.
W tym miejscu proszę przed dokonaniem wpłaty o kontakt z PZO w celu uniknięcia błędów !!!
• Karta parkingowa dla placówek - wyłącznie po uprzednim kontakcie z pracownikiem PZO!!!!
- LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o wydanie legitymacji bądź jej przedstawiciel ustawowy składa wniosek wypełniając nowy druk oraz załączając:
- 1 fotografię o wymiarach 35 mm x 45mm (zarówno dzieci jak i dorośli);
- kserokopię orzeczenia stanowiącego podstawę do wydania legitymacji lub duplikatu legitymacji;
- kserokopię dowodu osobistego w przypadku składania wniosku przez osobę upoważnioną, lub opiekuna prawnego niebędącego rodzicem a także jeśli wniosek jest przesyłany pocztą !!!!!!!!!
- DUPLIKAT LEGITYMACJI - wyłącznie po uprzednim kontakcie z pracownikiem PZO!
Wniosek o wydanie karty parkingowej rozpatrywany będzie bez realizacji wymogu własnoręcznego podpisu wniosku w obecności przewodniczącego w siedzibie zespołu oraz doręczenie kart parkingowych i legitymacji następować będzie z wyłączeniem obowiązku osobistego odbioru karty lub legitymacji w siedzibie zespołu.
Karty parkingowe oraz legitymacje doręczane będą, za zgodą osoby, za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
W związku z powyższym wnioski o wydanie karty parkingowej należy przesyłać do PZO za pośrednictwem:
- operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, na adres:
Starostwo Powiatowe w Opatowie, ul. Henryka Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów.
Druki wszystkich wniosków są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Opatowie pod linkiem:
http://bip.opatow.pl/strona-3427-druki_do_pobrania.html
UWAGA !!!
Stosownie do art. 15h ust.1 z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, ze zm.) z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021r. poz. 573, ze zm.), którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
W związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany powyżej, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 oraz art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w wypadku osoby fizycznych nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
WAŻNE: przedłużenie ważności orzeczeń następuje z mocy samego prawa, na
podstawie ustawy i nie wymaga potwierdzenia tego faktu przez zespół
orzekający o niepełnosprawności.
Na podstawie § 2 rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. poz. 534), informuje się, że w okresie od dnia 8 marca 2020 r. do upływu 90 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w przypadku, gdy lekarz:
1) przewodniczący składu orzekającego uzna dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia dziecka lub osoby zainteresowanej, ocena może być wydana bez badania. Skład orzekający może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności bez uczestnictwa w posiedzeniu składu orzekającego osoby zainteresowanej lub dziecka i jego przedstawiciela ustawowego;
2) członek powiatowego zespołu uzna dołączoną do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny, ocena może być wydana bez badania. Członek powiatowego zespołu może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień bez uczestnictwa osoby zainteresowanej.
W wypadku, gdy:
1) przewodniczący składu orzekającego uzna, że dołączona do wniosku dokumentacja medyczna nie jest wystarczająca do wydania oceny stanu zdrowia dziecka lub osoby zainteresowanej i wymaga przeprowadzenia badania w celu wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności oraz wymaga uczestnictwa w posiedzeniu składu orzekającego osoby zainteresowanej lub dziecka i jego przedstawiciela ustawowego;
2) członek powiatowego zespołu uzna, że dołączona do wniosku dokumentacja medyczna nie jest wystarczająca do wydania oceny stanu zdrowia dziecka lub osoby zainteresowanej i wymaga przeprowadzenia badania w celu wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień oraz uczestnictwa osoby zainteresowanej; zawiadamia się stronę o terminie wyznaczonego badania, po jego określeniu. W przypadku braku możliwości wyznaczenia terminu badania, zawiadamia się stronę o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy.
W związku z uczestnictwem pracowników w posiedzeniach zespołów orzekających, powołanych do ich składu, istnieje obawa, że nie każde połączenie telefoniczne będzie możliwe. Podjęliśmy działania, aby w każdym pokoju obecna była osoba, która udzieli Państwu pomocy.
Ze względu na znaczną liczbę osób oczekujących na udzielenie informacji przepraszamy za ewentualne utrudnienia w kontakcie osobistym i telefonicznym.
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
• Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
• Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej
• Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych
Art. 15h ust 1 i 2 oraz art. 101 pkt 2 lit. a, d ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).
§2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2020 r., poz. 534).