Zasady monitoringu wizyjnego określają cel i zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego w Starostwie Powiatowym w Opatowie, zwanego dalej „Starostwem”, miejsca instalacji kamer systemu na terenie instytucji oraz przyległego terenu, reguły rejestracji i zapisu informacji oraz sposobu ich zabezpieczenia, w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa pracowników, najemców budynku oraz klientów przebywających na terenie budynku ochrony przeciwpożarowej, ochrony mienia i zachowania w tajemnicy informacji, której ujawnienie może narazić Starostwo na szkodę. Celem monitoringu wizyjnego jest:
a) zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom budynku Urzędu,
b) ograniczenie dostępu do pomieszczeń osób nieupoważnionych,
c) wyeliminowanie oraz ustalenie sprawców aktów wandalizmu, a także rejestracja zdarzeń sprzyjająca ustaleniu sprawcy wykroczenia lub przestępstwa,
d) wyjaśnianie ewentualnych sytuacji konfliktowych oraz ustalanie sprawców czynów nagannych zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu użytkowników obiektów urzędu,
e) zwiększenie bezpieczeństwa mienia obiektów Urzędu.
Zapisowi mogą podlegać następujące informacje:
a) wizerunek osoby,
b) nr rejestracyjny pojazdu,
c) czas i miejsce zdarzenia,
d) sposób zachowania osoby.
Zapis z monitoringu zawierający dane osobowe służy wyłącznie do celów opisanych powyżej, przez okres nieprzekraczający 30 dni od dnia nagrania. Zapis na nośniku nie jest archiwizowany. Miejscami objętymi monitoringiem są:
a) wejścia główne oraz boczne do budynków,
b) elewacja frontu budynku,
c) brama wjazdowa na teren urzędu oraz szlabany przy parkingu,
d) przestrzeń publiczna wokół budynków (ciągi piesze, drogi na terenie nieruchomości),
e) obiekty gospodarcze i garaże,
f) miejsca parkingowe,
g) wejście do obiektu oraz przestrzeń na parterze obejmująca obszar południowo – zachodni.
Osoba zainteresowana zabezpieczeniem danych z monitoringu na potrzeby przyszłego postępowania może się zwrócić z pisemnym wnioskiem do ADO z prośbą o ich zabezpieczenie przed usunięciem po upływie okresu ich przechowywania. Formularz należy złożyć w terminie do 10 dni, licząc od dnia, w którym zdarzenie mogło mieć miejsce. Wniosek musi zawierać:
a) dokładną datę zdarzenia,
b) przybliżoną godzinę zdarzenia,
c) miejsce zdarzenia,
d) podstawę prawną lub określony interes prawny i jego uzasadnienie.
W przypadku złożenia wniosku po wskazanym terminie lub wniosku, który nie będzie zawierał wszystkich informacji wymienionych, wniosek może zostać rozpatrzony odmownie.
Zapis z systemu monitoringu wizyjnego udostępnia się uprawnionym instytucjom w zakresie prowadzonych przez nie czynności prawnych np. policji, straży pożarnej, sądom, prokuraturom na ich pisemny wniosek. Jeśli w wyniku realizacji nagrania udokumentowane zostało przestępstwo karane z urzędu, ADO zobowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwych organów ścigania.
Pełna treść klauzuli informacyjnej dotyczącej monitoringu dostępna jest poniżej.