Uprawnionymi do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok lub szczątków z zagranicy są osoby wymienione w art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1947).
Prawo pochowania zwłok ludzkich ma:
- najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: pozostały małżonek, krewni zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki, krewni wstępni – rodzice, dziadkowie, krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa – brat, siostra, bratanek itp. …, powinowaci w linii prostej do 1 stopnia – teść, teściowa,
- właściwe organy wojskowe w stosunku do osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej,
- organy państwowe, instytucje i organizacje społeczne w stosunku do zwłok osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa,
- osoby, które dobrowolnie zobowiążą się do pochowania zwłok.
Wniosek o wydanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok/ szczątków ludzkich z zagranicy wraz z załącznikami zgodnie z art. 14 KPA winien być złożony w formie pisemnej lub formie dokumentu elektronicznego (doręczonego środkami komunikacji elektronicznej).
Załączniki do wniosku:
1) akt zgonu lub inny dokument urzędowy stwierdzający zgon, przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego lub w tłumaczeniu potwierdzonym przez Konsula RP;
2) w przypadku nieokreślenia przyczyny zgonu w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon, do wniosku dołącza się dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie jako przyczyny zgonu choroby zakaźnej wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 3a ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych;
3) pełnomocnictwo do występowania w imieniu osoby uprawnionej, w przypadku, gdy wnioskodawcą jest zakład pogrzebowy lub inna osoba nieuprawniona oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Dostępne druki do pobrania:
1) wniosek, oświadczenia wraz klauzulą RODO
2) wzór pełnomocnictwa
3) wzór oświadczenia
Podanie (wniosek), załączniki oraz decyzja pozwalająca na sprowadzenie zwłok/szczątków nie podlegają opłacie skarbowej zgodnie z częścią III, pkt 44 pkt 2, załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Za pełnomocnictwo opłata skarbowa w wysokości 17 zł, części IV załącznika do ww. ustawy o opłacie skarbowej.
Wpłatę opłaty skarbowej można dokonać: przelewem na rachunek bankowy:
Urząd Miasta i Gminy w Opatowie Nr konta: 27 1240 1372 1111 0010 7254 7033 (z dopiskiem: opłata za udzielone pełnomocnictwo).
Bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich, ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postepowania administracyjnego.
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Pozwolenie wydaje się po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przewożenie zwłok jest dozwolone specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami przewozowymi (§ 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r.).
W przypadku środka transportu drogowego powinien być zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Środek transportu drogowego powinien spełniać wymagania techniczne i sanitarne określone w § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r.
Przewożąc szczątki powstałe ze spopielenia zwłok, winny być umieszczone w szczelnym, odpornym na uszkodzenia pojemniku. Transport urny z prochami może odbywać się dowolnym środkiem, w sposób zapewniający ich poszanowanie (§ 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r.).
Zezwoleniu na sprowadzenie zwłok/szczątków ludzkich może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na ważny interes strony (art. 108 KPA).