Potrzebujesz sprawdzić, gdzie najszybciej dostaniesz się do lekarza. Masz skierowanie? Chcesz dostać się do lekarza specjalisty, do którego skierowanie nie jest potrzebne? Sprawdź jak to najszybciej zrobić.
https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
Od czego zacząć? Sprawdź na skierowaniu czy lekarz, który wystawił skierowanie zadecydował, że musisz być przyjęty jak najszybciej (na skierowaniu znajduje się wtedy najczęściej napis „cito” lub „pilne”) - zaznacz opcję przypadek pilny. Jeżeli nie – wybierz opcję przypadek stabilny.
Potrzebujesz pomocy z korzystania z przeglądarki zapoznaj się z instrukcją: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/HowTo
Możesz zobaczyć to miejsce na mapie, wybierając przycisk „Pokaż na mapie”. Brak przycisku oznacza, że współrzędne geograficzne miejsca są sprawdzane.
Przy ikonie kalendarza możesz zobaczyć pierwszy wolny termin. Pierwszy wolny termin to data, w której najszybciej możesz zostać przyjęty. Pamiętaj, że jest ona aktualna w dniu wskazanym w informacji „stan na…”.
Jesteś osobą niepełnosprawną albo opiekujesz się osobą niepełnosprawną?
Skorzystaj z opcji „Pokaż udogodnienia”, naciskając na przycisk o tej nazwie po lewej stronie.
Pokażą się udogodnienia, które są w danym miejscu (parking, winda, podjazd lub łazienka dla osób niepełnosprawnych). Brak przycisku oznacza, że dane o udogodnieniach nie zostały przekazane do NFZ.
Interesują Cię dane statystyczne o liczbie osób, które czekają w danym miejscu?
Skorzystaj z opcji „Więcej danych”. Sprawdzisz liczbę osób oczekujących, liczbę osób skreślonych i czas oczekiwania. Po rozwinięciu się listy z informacjami, na dole zobaczysz na jaki miesiąc i rok te informacje są aktualne.
Liczba osób oczekujących oznacza ile osób było wpisanych na listę oczekujących na koniec miesiąca. Liczba ta nie uwzględnia osób kontynuujących leczenie oraz osób z uprawnieniami do korzystania ze świadczeń poza kolejnością.
Liczba osób skreślonych oznacza ile osób w ciągu miesiąca zostało skreślonych z listy oczekujących z powodu udzielenia świadczenia.
Średni czas oczekiwania oznacza ile dni czekały średnio osoby, którym udzielono świadczeń.
Liczba udzielonych świadczeń endoprotezoplastyki oznacza ile świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego wykonał we wskazanym roku szpital. Liczba ta obejmuje zarówno dane dotyczące operacji pierwotnych, jak i rewizyjnych.
Do czego służy przycisk „Inne miejsca”?
Naciskając na przycisk „Inne miejsca” zobaczysz gdzie jeszcze przez dany szpital/daną przychodnię możesz zostać przyjęty (np. na innej ulicy). Sprawdź jakie są pierwsze wolne terminy w tych miejscach, bo mogą się różnić.
Co oznacza brak przycisku „Inne miejsca”?
To znaczy, że dany szpital/dana przychodnia udziela dane świadczenie w jednym miejscu.
Podstawa prawna:
NFZ publikuje otrzymane od szpitali/przychodni informacje z zakresu list oczekujących zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz.1398, z późn. zm.)
Chcesz wiedzieć więcej o listach oczekujących?
Zajrzyj na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia.