Zmienia się leczenie psychiatryczne w Polsce z izolacyjnego na środowiskowe. W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstało 99 centrów zdrowia psychicznego. Można skorzystać z ich pomocy zgłaszając się do punktów zgłoszeniowo koordynacyjnych bez zapisów. Wystarczy przyjść. W miejscach tych dyżurują specjaliści w godz. 8-18. Na podstawie rozmowy z nimi zostaje opracowany wstępny plan leczenia.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który przypada 10 września każdego roku, współorganizowany jest przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO) wraz z Międzynarodowym Towarzystwem Zapobiegania Samobójstwom (International Association for Suicide Prevention - IASP). Organizacje te od wielu lat zajmują się zapobieganiem zachowaniom samobójczym, stanowiąc forum dla specjalistów zdrowia psychicznego, pracowników służb kryzysowych oraz osób dotkniętych zachowaniami samobójczymi.
W tym roku obchodzony będzie na świecie po raz dziewiętnasty. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i ma stanowić wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. Powiat w ramach zadań promocji i ochrony zdrowia podjął się współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, jako koordynatora wskazano panią Małgorzatę Jalowską - Wicestrostę.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest okazją do podniesienia świadomości na temat samobójstw oraz do promowania działań poprzez sprawdzone sposoby, które zmniejszą liczbę prób samobójczych i samobójstw na świecie. W tym celu koordynator zaprosił do współpracy powiatowe jednostki oświatowe, ale też informację o akcji została przekazano wszystkim jednostkom organizacyjnym powiatu, Komendzie Powiatowej Policji w Opatowie, gminom zlokalizowanym na naszym teresie, mediom, organizacjom społęcznym. Łącznie do realizacji programu powiatowi dyrektorzy zgłosili 1960 uczniów, 6 pedagogów i 2 psychologów. Wnieśliśmy o:
- organizowanie i przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń dla pedagogów, psychologów, nauczycieli przez specjalistów – suicydologów – praktyków w zakresie konkretnych sposobów reagowania i wspierania osób w kryzysie suicydalnych oraz skutecznych metod pomocy,
- organizowanie i przeprowadzenie bezpłatnych dla nauczycieli w zakresie promocji zdrowia psychicznego,
- organizowanie warsztatów specjalistycznych,
- udostępnienie filmów edukacyjnych,
- przekazanie ulotek, plakatów,
- opracowanie scenariuszy zajęć,
- konsultacje psychologiczne,
- opracowanie programu dla uczniów w zakresie promocji zdrowia psychicznego realizowanego przez specjalistów,
- zapewnienie możliwości konsultacji z psychiatrą dziecięcym, obecnie zarówno, placówki, rodzice czy opiekunowie mają utrudniony dostęp w uzyskaniu dla dzieci i młodzieży specjalistycznej medycznej pomocy,
- współrealizowanie projektów unijnych z udziałem psychiatrów dziecięcych, prowadzenie coś w stylu grup wsparcia, spotkań, pogadanek.
Przypominamy, że samobójstwo może dotknąć każdego z nas. Każde samobójstwo jest druzgocące i ma poważny wpływ na osoby wokół. Jednak poprzez podnoszenie świadomości, zmniejszenie stygmatyzacji i zachęcanie do świadomego działania, możemy ograniczyć liczbę samobójstw na całym świecie. Powielając słowa Instytutu - Nie ma jednej metody, która sprawdziłaby się u wszystkich. Wiadomo, że istnieją czynniki i wydarzenia życiowe, które mogą czynić kogoś bardziej podatnym na samobójstwo. Problemy psychiczne, takie jak stany lękowe i depresja, również mogą być czynnikiem sprzyjającym. Osoby, które mają myśli samobójcze, mogą czuć się uwięzione. Mają wrażenie, że są ciężarem dla swoich przyjaciół, rodziny i osób z otoczenia i w związku z tym czują się osamotnione i nie mają innych możliwości poradzenia sobie. Traktują samobójstwo jako jedyne rozwiązanie.
Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zwiększenia poczucia izolacji i bezbronności.
Poniżej przekazuję Państwu emaila z Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii, w którym nauczyciele, pedagodzy szkolni i psychologowie znajdą linki do poradników i innych materiałów:
- Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Poradnik dla pracowników szkół i placówek oświatowych oraz rodziców. Wydanie IV poprawione
https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=6992
- Rola pracowników oświaty w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży. Poradnik dla nauczycieli
https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=27549
- Rola rodziny i osób bliskich w promocji zdrowia psychicznego i w zapobieganiu zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży. Poradnik dla rodziców
https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=27550
- informacje na ten temat akcji: https://www.iasp.info/wspd/
- dostępne formy pomocy dla osób w kryzysie: www.zapobiegajmysamobojstwom.pl
W ramach realizacji Programu ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobojczym zostały stworzone materiały, do zapoznania się, z którymi gorąco zachęcamy. Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych autorstwa Halszki Witkowska, Adama Czebański, Lycyny Kicińska, Małgorzaty Łuba, Jolanty Palma, Wiktora Szczepiak, są stanowią źródło informacji, a wręcz kompedium wiedzy jak prawidłowo reagować, kiedy dostrzeżemy sygnały ostrzegawcze.
W październiku 2023 r. Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 30 października 2023 r. w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030. Powstały centra zdrowia psychicznego, gdzie specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają tu na Ciebie w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, a w przypadku naszego powiatu z Poradnią Zdrowia Publicznego - link do PORADNI. Teren naszego powiatu jest objęty obsługą przez Sandomierskie Centrum Zdrowia Psychicznego.
Strona internetowa podmiotu: https://www.sand.pl/index.php
Strona internetowa CZP: https://www.sand.pl/index.php/jednostki/centrum-zdrowia-psychicznego
-
Podmiot leczniczy prowadzący CZP
Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu
ul. Schinzla 13
27-600 Sandomierz
tel. 15 833 05 32
czp@sand.plTyp A CZP
Osoba kierująca CZP
Renata Mirowska-Masternak, lekarz specjalista psychiatrii
Obszar działania CZP
powiat sandomierski, powiat opatowski
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny CZP
budynek Sandomierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego
ul. Schinzla 13, 27-600 Sandomierz
tel. 798 913 661, e-mail: czp@sand.pl
ul. Szpitalna 4, 27-500 Opatów
tel. 15 867 04 54, e-mail: pzk-opatow@sand.pl
Miejsce udzielania pomocy doraźnej CZP
Izba Przyjęć Szpitala – Psychiatryczna, przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym
ul. Schinzla 13
27-600 Sandomierz
tel. 15 833 06 91
Oddział szpitalny całodobowy CZP
Oddział Psychiatryczny Całodobowy
ul. dr Zygmunta Schinzla 13
27-600 Sandomierz
tel. 15 833 05 64
tel. 15 833 07 10
tel. 15 833 05 25
Oddział dzienny psychiatryczny CZP
Oddział Dzienny Psychiatryczny
ul. Schinzla 13
27-600 Sandomierz
tel. 15 833 07 37
tel. 15 833 05 61
Zespół leczenia środowiskowego CZP
Zespół Leczenia Środowiskowego
ul. Schinzla 13
27-600 Sandomierz
tel. 798 913 661
Podwykonawcy
Szpitala Św. Leona sp. z o.o.
ul. Szpitalna 4
27-500 Opatów
tel. 15 867 04 54
Zakres podwykonawstwa: Poradnia Zdrowia Psychicznego z PZK
Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Możesz przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan Ciebie niepokoi.
Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni czyli od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18.
Pomoc jest bezpłatna także wtedy, gdy jesteś nieubezpieczony. Zgodnie z ustawą dotyczącą osób w kryzysie psychicznym leczenie psychiatryczne i psychologiczne, pobyt na oddziale dziennymi i całodobowym są bezpłatne dla wszystkich doświadczających kryzysu psychicznego. Osoby nieubezpieczone mają też prawo do refundowanych leków.
Specjalista z Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego z Tobą porozmawia, żeby ustalić co się dzieje. Jeśli wcześniej leczyłeś się psychiatrycznie, będzie mu łatwiej, jeśli będziesz miał przy sobie swoją medyczną dokumentację. Na podstawie rozmowy opracuje dla Ciebie plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym. Będzie tak ułożone, żeby jak najlepiej pasowało do twoich potrzeb, do problemów, z którymi się borykasz. Może się okazać, że będą Ci potrzebne regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, leczenie w trybie dziennym (rano będziesz wychodził na oddział, gdzie przez cały dzień są zajęcia terapeutyczne a po południu wracał do domu), pielęgniarka środowiskowa będzie odwiedzała cię w domu, dostaniesz wparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu służy pomocą osobom, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.
W przypadku nagłym, gdy jest zagrożenie zdrowia i życia wymagające opieki całodobowej (myśli samobójcze, ciężka depresja, silny atak psychozy) Centrum Zdrowia Psychicznego służy łóżkami kryzysowymi.
Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego?
Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje.
Dlaczego akurat Centrum Zdrowia Psychicznego?
Tam dostaniesz pomoc dostosowaną do twoich problemów i będziesz mógł leczyć się blisko domu, o ile to tylko możliwe nie odrywając się od swojego otoczenia, bliskich, nauki, pracy. Centra Zdrowia Psychicznego powstały, by pomoc w przypadku kłopotów ze zdrowiem psychicznym była bardziej dostępna i zróżnicowana. Żeby nie trzeba było na nią długo czekać i żeby specjaliści obmyślili plan leczenia.
Więcej informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziesz na profilu na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na stronie CZP.org.pl
Gdzie szukać pomocy, jeśli nie ukończyłeś 18 lat?
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny codziennie całą dobę
W załączeniu do niniejszej informacji znajduje się publikacja pt. "Opieka BLISKO DOMU czyli CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO", udostępniona na stronie CZP.org.pl, ale przejrzyście prezentuje podstawowy zakres.